Jak biegać z sensem?

Biegać każdy może, ale jak powinien to robić? Kwestia niby banalna, ale jednak warta wyjaśnienia. Przyjrzymy się temu bliżej w poniższym artykule.

Jak prawidłowo biegać? – Technika biegu

Kwestii jest kilka, na początek zacznijmy od tego, że dużo zależy od naszej ogólnej mobilności i tego, czy na przykład nie mamy znaczącej nadwagi. Oczywiście zbyt duży brzuszek nie dyskwalifikuje nas z biegania – wręcz przeciwnie! Ale tego typu trening obciąża organizm na poziomie mięśni, stawów oraz układu krążenia. Dlatego nie możemy „skakać na główkę” i od razu zaczynać od ogromnych wysiłków.

Najpierw trzeba dopasować tempo biegu, które odpowie naszym potrzebom. Wiadomo, że im szybciej biegamy tym wysiłek większy. Ale dla jednych tempo 6 minut na kilometr będzie zawrotne, a dla innych nie będzie nawet rozgrzewką. Jak więc określić co jest nam potrzebne? Trzeba posłuchać naszego organizmu, a konkretnie tętna gdy biegamy. Serce samo nam powie, czy biegniemy za szybko czy za wolno.

Zobacz także: Rozgrzewka przed bieganiem – czy na pewno ją robisz?

Oprócz tego, ważna jest kwestia obuwia. Po jakiej powierzchni będziemy biegać? Asfalt, trawa, kamienie? Od tego wszystkiego zależy, na jaki rodzaj buta trzeba stawić. Oprócz tego, specjaliści w sklepach dla biegaczy przyjrzą się naszej sylwetce i technice biegania. W oparciu o to dopasują buty z odpowiednią stabilizacją, co w perspektywie dłuższej kariery biegowej jest bardzo ważne. By biegać z sensem trzeba pamiętać o tym, że nie możemy sobie szkodzić wysiłkiem fizycznym.

Ćwiczenia przed bieganiem

Przede wszystkim, skupmy się na rozgrzewce stawów i mięśni, które zaangażowane zostaną w bieganie. Mnóstwo kontuzji bierze się właśnie z tego, że ktoś zbagatelizował rolę odpowiedniego przygotowania do biegu.

Zobacz także:  Bieganie na bieżni: przewodnik do efektywnego treningu

Oprócz tego, wzmacniajmy mięśnie i rozciągajmy je – ja sam miałem problemy z kolanami właśnie dlatego, że staw był zbyt mocno obciążany, a otaczające go mięśnie nie radziły sobie z wysiłkiem.

Jak często biegać?

Najważniejsza oczywiście jest regularność – by zobaczyć jakiś progres musimy na rozwój pracować tygodniami. Na pytanie jak często biegać nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od tego w jakim tempie chcemy osiągnąć dany cel. Nie można się jednak także nadmiernie przetrenowywać. Organizm potrzebuje czasu na regenerację, bo w innym wypadku obudzimy się z ręką w nocniku gdy dojdzie do jakiejś niepożądanej kontuzji mięśniowej.

Najbardziej zdroworozsądkowe wydaje się więc bieganie 2-3 razy w tygodniu. Ale można i więcej – osoby przygotowujące się do biegów mogą rozważyć także wyjazd na jakiś obóz. W takich sytuacjach biega się nawet dwa razy dziennie.

Zobacz także: Jak zmienia się sylwetka po bieganiu?

Rozciąganie po bieganiu

Regularne bieganie doprowadzi do zmian w naszym ciele na kilku poziomach. Najważniejszy z nich to zaangażowanie mięśni, które po wysiłku potrzebować będą rozciągania. W ten sposób zapobiegniemy zakwasów i zwiększymy naszą mobilność. Sprawi to, że nasze ciało nie będzie sztywne i obolałe. Kto wie, może dzięki nowym nawykom uda nam się nawet po długich miesiącach przygotowań zrobić szpagat? Musimy jednak jeszcze raz podkreślić – rozciąganie jest konieczne, byśmy uniknęli długofalowych komplikacji takich jak naderwania mięśni.

Podobne artykuły

aplikacja do biegania

Aplikacja do biegania – jak działa i jaką wybrać? Podstawowe informacje dla każdego biegacza

Lubisz biegać? A może dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem? Niezależnie od poziomu zaawansowania, z pewnością przyda Ci się dobra aplikacja do biegania. W artykule omawiamy, jak działa takie oprogramowanie, jakie podstawowe funkcje powinno mieć, a także podajemy konkretne nazwy aplikacji sportowych, które umożliwią Ci monitorowanie i polepszanie osiągów. Koniecznie zapoznaj się z […]

Leki na ból mięśni i stawów dla sportowców – jaki preparat wybrać?

Regularne uprawianie sportu często wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Są one najczęściej wynikiem przeciążenia aparatu ruchu, kontuzji lub urazów. Jakie preparaty na bóle mięśni i stawów są dostępne na polskim rynku? Jak je stosować i kiedy są wskazane? Przyczyny bólu mięśni i stawów u sportowcówSpis treściPrzyczyny bólu mięśni i stawów u sportowcówJakie […]