Leki na ból mięśni i stawów dla sportowców – jaki preparat wybrać?

Regularne uprawianie sportu często wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Są one najczęściej wynikiem przeciążenia aparatu ruchu, kontuzji lub urazów. Jakie preparaty na bóle mięśni i stawów są dostępne na polskim rynku? Jak je stosować i kiedy są wskazane?

Przyczyny bólu mięśni i stawów u sportowców

Każdy, kto systematycznie uprawia aktywność fizyczną, doznał bólu w okolicach mięśni i stawów. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim tego typu bóle mogą wystąpić na skutek niepoprawnej techniki wykonywanego ćwiczenia. Przykładowo zaokrąglanie pleców podczas podnoszenia sztangi z podłogi może wywołać ból i uraz mięśni grzbietu. Co więcej, na bóle mięśni i stawów mogą skarżyć się osoby, które pomijają rozgrzewkę w swoim planie treningowym. Nierozgrzane mięśnie są spięte i mało elastyczne, dlatego w trakcie wysiłku mogą być bardziej narażone na uszkodzenia.

Inne częste przyczyny wystąpienia bólu narządu ruchu u sportowców to m.in. wykorzystywanie zbyt dużego obciążenia, ćwiczenie w nieodpowiedniej odzieży, brak regeneracji między ćwiczeniami czy trenowanie w trakcie leczenia kontuzji.

Jakie są dostępne leki na ból mięśni i stawów dla sportowców?

W aptekach wybór leków na bolesność mięśni i stawów jest szeroki. Niektóre z nich są zalecane do stosowania wewnętrznego. W swoim składzie zawierają składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są to:

  • syropy;
  • kapsułki;
  • tabletki twarde;
  • tabletki musujące;
  • saszetki do rozpuszczania.

Inne preparaty natomiast używa się miejscowo. W zależności od rodzaju mogą one zawierać związki łagodzące, znieczulające lub przeciwzapalne. Są one dostępne w kilku formach, takich jak:

  • plaster leczniczy;
  • aerozol lub spray;
  • żel lub maść na stawy;
  • kompres rozgrzewający lub chłodzący.

Jaki preparat na ból mięśni i stawów wybrać?

Preparaty do stosowania miejscowego warto używać doraźnie przy niewielkich bólach. Mają one za zadanie złagodzić stan zapalny oraz zmniejszyć obrzęki. W przypadku silniejszego i długotrwałego bólu można rozważyć zastosowanie leków doustnych. Należy przy tym pamiętać, iż tego typu objawów nie należy lekceważyć. Jeżeli utrzymują się one przez kilka dni lub przybierają na sile, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Podobne artykuły

Zacząłeś biegać? Pewnie popełniasz TE błędy

W bieganiu najlepsze jest to, że każdy może to robić. Nie trzeba mieć odpowiednich predyspozycji, ani talentu. Wystarczy ubrać wygodne buty i po prostu zacząć. W lecie na ulicach, w parkach i miejskich alejkach można dostrzec biegaczy na różnym poziomie. Tych początkujących, ale też tych wprawionych i zaawansowanych. To idealny czas na to, aby zwrócić […]

bieganie na bieżni

Bieganie na bieżni: przewodnik do efektywnego treningu

Bieganie na bieżni to popularna forma aktywności fizycznej, która pozwala na efektywny trening niezależnie od warunków atmosferycznych. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się, jak zacząć biegać na bieżni, jakie są podstawowe zasady korzystania z tego sprzętu oraz jak wybrać odpowiednią odzież i obuwie. Omówimy również technikę biegania na bieżni, rodzaje treningów oraz korzyści płynące z […]