Leki na ból mięśni i stawów dla sportowców – jaki preparat wybrać?

Regularne uprawianie sportu często wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Są one najczęściej wynikiem przeciążenia aparatu ruchu, kontuzji lub urazów. Jakie preparaty na bóle mięśni i stawów są dostępne na polskim rynku? Jak je stosować i kiedy są wskazane?

Przyczyny bólu mięśni i stawów u sportowców

Każdy, kto systematycznie uprawia aktywność fizyczną, doznał bólu w okolicach mięśni i stawów. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim tego typu bóle mogą wystąpić na skutek niepoprawnej techniki wykonywanego ćwiczenia. Przykładowo zaokrąglanie pleców podczas podnoszenia sztangi z podłogi może wywołać ból i uraz mięśni grzbietu. Co więcej, na bóle mięśni i stawów mogą skarżyć się osoby, które pomijają rozgrzewkę w swoim planie treningowym. Nierozgrzane mięśnie są spięte i mało elastyczne, dlatego w trakcie wysiłku mogą być bardziej narażone na uszkodzenia.

Inne częste przyczyny wystąpienia bólu narządu ruchu u sportowców to m.in. wykorzystywanie zbyt dużego obciążenia, ćwiczenie w nieodpowiedniej odzieży, brak regeneracji między ćwiczeniami czy trenowanie w trakcie leczenia kontuzji.

Jakie są dostępne leki na ból mięśni i stawów dla sportowców?

W aptekach wybór leków na bolesność mięśni i stawów jest szeroki. Niektóre z nich są zalecane do stosowania wewnętrznego. W swoim składzie zawierają składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są to:

  • syropy;
  • kapsułki;
  • tabletki twarde;
  • tabletki musujące;
  • saszetki do rozpuszczania.

Inne preparaty natomiast używa się miejscowo. W zależności od rodzaju mogą one zawierać związki łagodzące, znieczulające lub przeciwzapalne. Są one dostępne w kilku formach, takich jak:

  • plaster leczniczy;
  • aerozol lub spray;
  • żel lub maść na stawy;
  • kompres rozgrzewający lub chłodzący.

Jaki preparat na ból mięśni i stawów wybrać?

Preparaty do stosowania miejscowego warto używać doraźnie przy niewielkich bólach. Mają one za zadanie złagodzić stan zapalny oraz zmniejszyć obrzęki. W przypadku silniejszego i długotrwałego bólu można rozważyć zastosowanie leków doustnych. Należy przy tym pamiętać, iż tego typu objawów nie należy lekceważyć. Jeżeli utrzymują się one przez kilka dni lub przybierają na sile, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Podobne artykuły

Jak pozbyć się zakwasów: przyczyny, objawy i skutecznych metodach radzenia sobie z bólem mięśni po treningu

Jak pozbyć się zakwasów to pytanie, które zadaje sobie wiele osób aktywnie uprawiających sport. Zakwasy są efektem intensywnego wysiłku fizycznego, a ich występowanie może być uciążliwe i bolesne. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz skuteczne metody radzenia sobie z bólem mięśni po treningu. Zakwasy – co to jest i dlaczego się pojawiają?Spis treściZakwasy – […]

Jak dostarczyć sobie zdrowie i energię? Poznaj catering dietetyczny z dostawą!

Piękny wygląd to nie tylko zadbana skóra i zdrowie, to przede wszystkim zgrabna sylwetka i uśmiech, który nie schodzi z naszej twarzy. Aby śmiać się od ucha do ucha i cieszyć się idealną sylwetką warto sięgnąć po sprawdzony catering dietetyczny, dzięki któremu nie tylko nasza sylwetka się wysmukli, ale ciało nabierze niemal idealnych proporcji. Sprawdź, […]