Zacząłeś biegać? Pewnie popełniasz TE błędy

W bieganiu najlepsze jest to, że każdy może to robić. Nie trzeba mieć odpowiednich predyspozycji, ani talentu. Wystarczy ubrać wygodne buty i po prostu zacząć. W lecie na ulicach, w parkach i miejskich alejkach można dostrzec biegaczy na różnym poziomie. Tych początkujących, ale też tych wprawionych i zaawansowanych. To idealny czas na to, aby zwrócić uwagę na błędy, które popełniają biegacze – i nie mówię tu tylko o tych początkujących. Często widzę, jak profesjonalni maratończycy mają złą technikę, przez co spada ich wydajność, stąd pomysł na artykuł o poprawności i o tym, czego nie robić podczas biegania.

Dlaczego biegamy źle?

To, dlaczego biegamy źle zależy od naszej świadomości, postawy i kondycji. Popełniamy wiele błędów, ponieważ wydaje nam się, że bieg to bieg. Wiele biegaczy myśli, że trucht, taki jak na autobus jest prawidłowy. Mylą się. Podczas biegu należy słuchać własnego ciała i myśleć o każdym wykonanym ruchu, czy spięciu. W efekcie takie osoby narażają się na kontuzje, problemy ze stawami, nadmierne zmęczenie, dodatkowo przez szereg bolesnych objawów tracą motywację do biegania. Błędy pojawiają się również jako tarcza przed wysiłkiem, czy bólem podczas treningu. Można to porównać do robienia brzuszków. Podnosząc się do spięcia brzucha pomagamy sobie rękami, trzymając się za kark, który jest narażony na nadwyrężenie. Jednak robimy to oszukując sami siebie, że prawidłowo wykonaliśmy brzuszek. Osłoniliśmy się przed bólem mięśni brzucha spinając jedynie ręce. Podobna sytuacja jest w przypadku biegania np. gdy się garbimy nie pozwalamy na spięcia poszczególnych mięśni. Niestety często takie zachowania są całkowicie nieświadome. Stąd chciałem poruszyć ten temat, aby uświadomić biegaczy co robią źle. Liczę na to, że przy następnym treningu im się przypomni i zwrócą większą uwagę na technikę swojego biegu.

5 najczęstszych błędów popełnianych przez biegaczy

Masz wrażenie, że wszystko robisz dobrze, a mimo to czujesz zmęczenie i ból? Biegasz już miesiąc, a wciąż nie widzisz żadnych efektów? Oznaczać to może, że popełniasz nieświadome błędy w swoim codziennym treningu Sprawdź, czy robisz to dobrze

Nieprawidłowa technika biegania

Błędna technika biegania sprawia, że zaczynamy tracić kontrolę nad własnym ciałem. Zaczynamy się garbić i obciążać stawy. Regularnie powtarzane błędy mogą prowadzić do poważnych urazów i kontuzji. Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na naszą energię i samopoczucie podczas treningu. Każde negatywne odczucie po biegu może wpłynąć na nasza motywację do ćwiczeń, a na dłuższą metę rezygnację z nich.

Bieganie na palcach

Bieg na palcach to najczęstszy błąd maratończyków. Powinno się lądować na pięcie, następnie po fazie przetaczania stopy po podłożu odbić się z przedniej części śródstopia, a nie z palców! Jeśli wam zdrowie miłe polecam wybijanie z pięty, ponieważ jeśli wylądujemy na śródstopiu pozycja naszego ciała zmieni się, a mięśnie nie będą pracować jak należy. Można nabawić się poważnej kontuzji.

Brak rozgrzewki przed i rozciągania po

Rozgrzewka przed treningiem to podstawa. Powinna trwać około 20 minut i dotyczyć każdej partii mięśniowej. Brak odpowiedniego rozgrzania zwiększa ryzyko kontuzji i np. zerwania ścięgna. Po treningu nie zapomnijmy o dokładnym rozciąganie. Zwracając szczególną uwagę na mięśnie nóg. Pomoże to zmniejszyć zakwasy i wyluzować mięśnie. Pozwoli także na szybszą regenerację i lepszą mobilność.

Bieg po obfitym posiłku

Jeśli biegasz rano, rób to na czczo lub zjedz coś lekkiego, w innym wypadku będziesz odczuwać dyskomfort w żołądku i nieprzyjemne kolki.

Źle ułożone ręce

Ruch rąk powinien był równoległy co do kierunku biegu. Jeżeli trzymamy ręce sztywno na wysokości klatki piersiowej i wykonujemy ruch łokci – automatycznie zaczynamy się garbić, co utrudnia nam oddychanie. Sztywne ramiona podczas biegu powodują niekomfortowy ucisk w szyi i barkach. Podczas biegu barki powinny być wyluzowane, a łokcie powinny znajdować się w zgięciu 90 stopni. W trakcie truchtu ramiona powinny poruszać się na przemian z ruchem nóg.

Podobne artykuły

Jak nie marnować jedzenia? [WSKAZÓWKI]

Sprzątając ostatnio lodówkę i szafki kuchenne byłam załamana ilością jedzenia, które musiałam wyrzucić. Chleb, którego nie zdążyliśmy zjeść, niedokończony i zepsuty słoik pesto czy jogurty, których data ważności skończyła się szybciej niż byliśmy w stanie je zużyć. Uświadomiłam sobie, że marnowanie żywności jest istotnym problemem w naszym domu i stwierdziłam, że muszę to zmienić! Marnowanie […]

Jak biegać z sensem?

Biegać każdy może, ale jak powinien to robić? Kwestia niby banalna, ale jednak warta wyjaśnienia. Przyjrzymy się temu bliżej w poniższym artykule. Jak prawidłowo biegać? – Technika biegu Kwestii jest kilka, na początek zacznijmy od tego, że dużo zależy od naszej ogólnej mobilności i tego, czy na przykład nie mamy znaczącej nadwagi. Oczywiście zbyt duży […]