Jak nie marnować jedzenia? [WSKAZÓWKI]

Sprzątając ostatnio lodówkę i szafki kuchenne byłam załamana ilością jedzenia, które musiałam wyrzucić. Chleb, którego nie zdążyliśmy zjeść, niedokończony i zepsuty słoik pesto czy jogurty, których data ważności skończyła się szybciej niż byliśmy w stanie je zużyć. Uświadomiłam sobie, że marnowanie żywności jest istotnym problemem w naszym domu i stwierdziłam, że muszę to zmienić!

Marnowanie żywności stanowi olbrzymi problem

W tzw. krajach rozwiniętych w Europie i Ameryce Północnej marnuje się najwięcej żywności. Rekordzistami są Amerykanie, którzy wyrzucają około 100 kilogramów jedzenia na mieszkańca rocznie! Polska nie wypada na tym tle dużo lepiej, ponieważ nasz kraj jest na 5 miejscu w niechlubnym rankingu marnowania żywności. Wydaje się, że szacunek do jedzenia spada wprost proporcjonalnie do jego ceny. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wyrzuca się najwięcej produktów żywnościowych ich cena jest bardzo niska i stanowi około 5-6% miesięcznych wydatków, podczas gdy statystyczny Kenijczyk wydaje blisko połowę swoich zarobków na jedzenie!

Ile jedzenia wyrzuca statystyczny Polak?

Według danych Forbes z 2018 roku, Polacy wyrzucają średnio 235 kg żywności na osobę, co daje około 9 milionów ton rocznie w skali całego kraju.To daje nam wspomniane wyżej 5 miejsce w Europie pod względem ilości marnowanego jedzenia. Najczęściej wyrzucamy owoce, warzywa, mięso i chleb. Liczba osób przyznających się do marnowania żywności wzrasta. W 2018 roku ponad 40% Polaków przyznało się do wyrzucania produktów spożywczych, podczas gdy w 2017 r. było to 34% osób, a rok wcześniej 31%. Według socjologów marnujemy jedzenie dlatego, że jest dosyć tanie i jesteśmy leniwi – nie chce nam się zużywać resztek do kolejnego posiłku i wolimy je wyrzucić.

Jak nie marnować jedzenia?

Walka z marnowaniem żywności nie jest trudna. Poniżej przygotowałam dla was wskazówki, które mnie pomogły zapanować nad zakupami i lodówką.

Zaplanuj zakupy

Złapałam się na tym, że gdy nie zaplanuję sobie wcześniej co chcę kupić, to ze sklepu wychodzę z produktami których niekoniecznie potrzebowałam, ale kupiłam, bo były na promocji, bo może zrobię jutro zupę itd. Idźcie do sklepu z przygotowaną wcześniej listą zakupów – dzięki temu kupicie tylko to, czego potrzebujecie.

Zrób przegląd lodówki

Zanim wybierzesz się na zakupy, przejrzyj dokładnie lodówkę i szafki kuchenne. Dzięki temu unikniesz kupowania tych samych produktów i wyrzucania przeterminowanych, które zalegają w lodówce.

Zjedz coś przed zakupami

Głód to największy wróg racjonalnych zakupów spożywczych! Zawsze, gdy idę do sklepu głodna, to kupuję dużo więcej niż potrzebowałam. Głodny człowiek „je oczami” jedzenie na sklepowych półkach. Przed wyjściem zjedz chociaż kanapkę.

Zaprzyjaźnij się z zamrażarką

Czego nie zjesz, to zamroź! Kupiliście jednak czegoś za dużo i macie wyrzuty sumienia, że tego nie zjecie? Wystarczy to zamrozić i zużyć kiedy indziej. Mrozić można mięso, wędliny, sery, owoce, warzywa, pieczywo.

Podobne artykuły

Dlaczego odpoczynek jest równie ważny co trening?

Częsty błąd popełniany przez osoby dopiero zaczynające przygodę z treningiem to ćwiczenie codziennie. Nie zliczę ile razy słyszałam od znajomych „Odpoczynek jest dla leniwych! Ćwiczyć trzeba codziennie!”. Tak jakby brak przerw miał sprawić, że szybciej nabierą mięśni i będą w lepszej formie – to wielki błąd! Brak odpoczynku między treningami będzie skutkował przemęczeniem, kontuzjami i […]

Trening biegacza – co warto wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo, sport to zdrowie. A jaki sport uprawiać najlepiej? To już pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas ma swoje preferencje, swoje cele i swoje marzenia. Mogę natomiast odpowiedzieć na pytanie o to, jak sport można zacząć uprawiać najłatwiej. Chodzi o bieganie. Do rozpoczęcia biegania nie potrzebujesz specjalnego wyszkolenia technicznego. […]