Strój do biegania – na co zwrócić uwagę?

strój do biegania

Dobrze dobrany do biegania ubiór pozwala jeszcze bardziej zwiększyć przyjemność z treningu. Warto zadbać o to, aby jego elementy były wykonane z odpowiednich materiałów, które pozwolą ci też czuć się wygodnie oraz swobodnie podczas uprawiania sportu. Sprawdź sam, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, kompletując swój strój do biegania!

Co jest ważne przy wyborze odzieży do biegania?

Wybierając ubiór do biegania, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, o jakiej porze biegasz najczęściej. Czy jest to raczej w Twoim wypadku poranna aktywność, wieczorna, a może po prostu biegasz w ciągu dnia? Zwróć na to uwagę, wybierając swoje ubranie do biegania! Oprócz tego bardzo ważne jest dobór stroju do pogody panującej na zewnątrz. W zależności od pory roku strój biegacza się różni.

Przy wyborze ubrań do biegania, powinieneś także zwrócić uwagę na elementy, z których wykonany jest Twój ubiór. Dużą rolę odgrywa tutaj między innymi dobór odpowiednich materiałów czy sposobów wentylacji w trakcie uprawiania sportu.

Materiał

Wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonane są ubrania, w dużym stopniu wpływa na komfort w trakcie uprawiania sportu. Choć ubrania wykonane z bawełny sprawdzają się świetnie na co dzień, to jednak kompletując ubiór do biegania, raczej je pomiń, ze względu na to, że nie reguluje ona temperatury. Lepiej jest postawić na materiały, z których wykonuje się typowo ubrania sportowe.

Świetnie sprawdzą się między innymi ubrania wykonane z materiałów technicznych. Zyskasz dzięki temu komfort o każdej porze roku, a także odpowiednie odprowadzanie potu. Dzięki temu nie będziesz narażony na przeziębienie się w trakcie uprawiania sportu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy materiał ubrań, które wybierasz jest wodoodporny. Odzież taka sprawdzi się, jeżeli lubisz biegać na długie dystanse w czasie kiedy pogoda bywa zmienna.

Zobacz także: Jaki plecak do biegania kupić? Poradnik

Wentylacja

Równie ważną rzeczą, jak materiał, jest także właściwa wentylacja. Jest ona po części połączona z odpowiednim materiałem, gdyż często to za jego zasługą ubranie jest dobrze wentylowane. Wybór ubrań z dobrych materiałów zazwyczaj w każdym przypadku daje dobrą wentylację.

Odpowiednią wentylację w stroju do biegania zapewniają także znajdujące się w nich otwory wentylacyjne. Zlokalizowane są one zazwyczaj w miejscach, w których najczęściej tworzy się pot w trakcie uprawiania sportu. Bardzo często umieszczane są one nie tylko w butach do biegania, ale coraz częściej stosuje się je także w koszulkach, spodniach, a nawet kurtkach. Zapewniają one szybsze odparowywanie potu, ale także prawidłowy przepływ powietrza.

Odblaski

Odblaski w ubiorze biegacza również stanowią bardzo ważny element. Wielu producentów odzieży do biegania coraz częściej umieszcza je na swoich ubraniach czy obuwiu. Są one przydatne nie tylko wtedy w trakcie biegania, kiedy jest już ciemno. Sprawdzą się one także w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych jak mgła czy zachmurzenie. Dzięki temu będziesz bardziej widoczny dla innych osób.

Warto pamiętać o tym, że biegając w terenie niezabudowanym, wymagane jest od Ciebie to, abyś miał na sobie odblaski. Wybierając ubrania, które je mają, nie musisz zakładać na siebie żadnych dodatkowych elementów odblaskowych, jak na przykład kamizelka.

Strój do biegania – najważniejsze elementy

Wybór odpowiednich ubrań do biegania warto zacząć od zakupu kilku najważniejszych elementów, z których powinien składać się strój biegacza. Od samego początku zapewni Ci to wysoki komfort. Wpłynie to także na Twoje bezpieczeństwo w trakcie aktywności, dzięki czemu nie nabawisz się żadnych kontuzji, ale też chorób.

ubrania do biegania

Buty do biegania

Kiedy zaczynasz kompletować swój strój do biegania, jedną z pierwszych rzeczy, którą powinieneś zakupić są buty. Powód? Odpowiednie obuwie to przede wszystkim ogromny komfort w trakcie biegu, ale nie tylko. Czym najlepiej kierować się przy ich wyborze? Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jest kilka.

Jednym z elementów, który warto uwzględnić podczas zakupu butów do biegania, jest Twoja waga. Ma to ścisły związek z amortyzacją, ponieważ im wyższa waga, tym większa amortyzacja jest Ci potrzebna. Jeżeli wybierzesz obuwie, które będą miały ją odpowiednią, to wolniej będą się one zużywać, przez co też rzadziej będą musiały być wymieniane.

Zobacz także: Buty do biegania – jak dobrać?

Przy zakupie butów zastanów się także, na jakim terenie biegasz najczęściej. Jeżeli najczęściej wybierasz leśne czy parkowe ścieżki, zdecyduj się na obuwie do biegania w terenie. Charakteryzuje je między innymi większy bieżnik, a także sztywność. Te przeznaczone na asfalt, będą wyposażone w zdecydowanie mniejszy bieżnik, a także większą amortyzację.

Do innych elementów, na które również warto zwrócić uwagę, należy odpowiednie dopasowanie ich do stopy. Warto, aby miały one także odpowiedni rozmiar zarówno na szerokość, jak i długość, aby zapobiec odciskom. Ważny jest także materiał, z którego są one wykonane. Najlepiej sprawdzą się buty z materiałów przewiewnych, które zapewnią nodze odpowiednią wentylację.

Jakie spodnie do biegania?

Kolejnym ważnym elementem ubioru do biegania są odpowiednie spodnie. Podobnie jak w przypadku butów, mają one duży wpływ na komfort w trakcie uprawiania aktywności. Na co zwracać uwagę wybierając spodnie do biegania?

Podstawową rzeczą, którą powinieneś kierować się przy wyborze spodni do biegania, powinien być odpowiedni materiał. W przypadku ubrań sportowych najlepiej sprawdzają się materiały techniczne, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci. Sprawdzą się one zdecydowanie lepiej niż ubrania wykonane z bawełny, która wręcz chłonie pot i może okazać się niezbyt komfortowa w trakcie dłuższego biegu. Ważna jest także elastyczność materiału, który zapewni Ci swobodę ruchu w trakcie rozgrzewki, jak i podczas biegu.

Zobacz także: Spodnie do biegania – jakie wybrać?

Kupując spodnie, zwróć również uwagę na ich krój. O wiele lepiej sprawdzają się takie, które będą odpowiednio przylegać do ciała, jak na przykład legginsy. Jeżeli materiał będzie zbyt luźny, możesz nabawić się nieprzyjemnych otarć na udach od szwów. Z tego też powodu, jeżeli wybierasz już spodnie luźniejsze, to zadbaj o to, aby były miały one płaskie szwy, bądź były kompletnie bezszwowe.

Zwróć także uwagę na porę roku, w której będziesz korzystać ze swojego ubioru. I tak na lato wybierz raczej krótkie spodenki do biegania, a nawet szorty. Zimą natomiast lepiej sprawdzą się te ocieplane, które dobrze ogrzeją Cię nawet w najniższych temperaturach.

Odzież termoaktywna do biegania

Tematem odzieży termoaktywnej warto zainteresować się nie tylko podczas pór roku z niższymi temperaturami. Sprawdzi się ona także świetnie podczas wyższych temperatur, zapewniając Ci odpowiedni komfort cieplny ze względu na świetne odprowadzanie wilgoci. Kiedy wybierzesz odpowiednią odzież termoaktywną, to może okazać się ona również uniwersalna i przydatna w trakcie uprawiania innych sportów, jak na przykład jazda na nartach.

W trakcie chłodniejszych dni zawsze warto ubierać się warstwowo, czy też inaczej na tzw. cebulkę. Szczególnie wtedy jako pierwszą należy założyć na siebie odzież termoaktywną. Najczęściej jest to bielizna, której zadaniem jest odprowadzanie potu, a zarazem termoizolacja cieplna. Idealna bielizna termoaktywna powinna składać się z materiałów, które zapewnią obydwie korzyści.

Wybierając swoją bieliznę termoaktywną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby była ona komfortowa. Jest to jednak zazwyczaj pierwsza warstwa ubioru, a więc ważne jest to, abyś dobrze się w niej czuł. Oprócz tego powinna ona przylegać do ciała, ponieważ wtedy najlepiej spełnia ona swoje zadanie.

Zobacz także: Spódniczka do biegania – modny dodatek, czy praktyczny element sportowej odzieży?

Jednak odzież termoaktywna to nie tylko bielizna. W sklepach znajdziesz także ogromny wybór innych części garderoby. Najczęściej spotykanymi są koszulki oraz spodnie. Często także pojawiają się one w postaci bluz zapinanych na zamek. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej poprawić swój komfort biegania, zdecyduj się na ubiór, który ma zastosowane jony srebra. Ich zadaniem jest redukcja brzydkich zapachów, która może być przydatna na przykład w czasie cieplejszych temperatur.

Ubranie do biegania – wybór rozmiaru

Kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając swój strój do joggingu, jest odpowiedni rozmiar. Jest on kluczową rzeczą w wypadku każdej części ubioru. Ma on wpływ przede wszystkim na Twój komfort w trakcie biegania, ale nie tylko.

Kupując ubranie do biegania, przede wszystkim zwróć uwagę na płeć, dla której są one przeznaczone. Męskie części sportowej garderoby często różnią się krojem od ubrań dla pań. Z tego też powodu nie wszystkie ubrania będą odpowiednie dla każdego. Ważny jest także rozmiar. Jeżeli robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, przymierz najlepiej kilka rzeczy, zanim się na jakąś zdecydujesz. Przy zakupach online natomiast dokładnie zmierz swoje wymiary.

Odpowiedni rozmiar poszczególnych elementów stroju do biegania jest szczególnie ważny, jeżeli chcesz uniknąć wszelkich otarć. Zbyt luźne ubrania, które dodatkowo mają widoczne szwy, mogą być powodem niezbyt przyjemnych otarć.

Równie ważny jest odpowiedni rozmiar obuwia. W jego przypadku powinieneś zadbać o to, aby był w nich niewielki luz, który pozwoli uniknąć zbyt silnego ściśnięcia nogi, która w czasie biegu puchnie. Zadbaj o to, aby jednak nie był on zbyt duży, bo za luźny but to ryzyko kontuzji. Zbyt mały to natomiast ryzyko bolesnych odcisków.

Jak się ubrać do biegania w zależności od pory roku?

Odpowiednie dopasowanie ubioru do biegania to także zadbanie o to, aby pasowały one do panujących aktualnie warunków pogodowych. Inaczej będzie wyglądał ubiór biegacza w trakcie zimy, a inaczej w trakcie lata.

Latem, a także wiosną lepiej odpuścić sobie zakładanie na siebie zbyt wielu warstw, ponieważ ryzykujesz wtedy przegrzaniem, które połączone z wysiłkiem, może być dla Ciebie ryzykowne. Świetnie sprawdzą się koszulki biegowe, a także spodenki do biegania. Zadbaj także o czapkę lub chustę, która ochroni Cię przed działaniem słońca.

Zobacz także: Buty do biegania w terenie – jakie wybrać? Najważniejsze parametry butów biegowych. Poradnik

W trakcie jesieni i zimy warstwowe ubieranie jest jak najbardziej na plus. Nie należy jednak przesadzać z ilością założonych na siebie ubrań. Warto zdecydować się na zakup bluzy, bądź kurtki do biegania, która zapewni Ci odpowiedni komfort cieplny, a także będąc wodoodporna, ochroni Cię przed niespodziewanym deszczem. Pomyśl również o zakupie odzieży termoaktywnej, która te dwie pory roku jest idealnym rozwiązaniem. Dolną część ubioru powinny stanowić natomiast wygodne spodnie biegowe bądź legginsy.

Choć biegać tak naprawdę możesz równie dobrze w bawełnianych dresach i koszulce, to jednak zakup odpowiedniej odzieży biegowej znacznie poprawi Twój komfort. Jeżeli lubisz biegać, a szybko rezygnujesz ze względu na ubiór, to zakup, chociażby jednego z ubrań sportowych z pewnością zwiększy Twój zapał do tej sportowej aktywności!

Podobne artykuły

Bieżnie domowe – jak wybrać dobrze

Bieganie to świetna forma aktywności, dzięki której wzmocnisz swoją wytrzymałość, poprawisz ogólny stan zdrowia a przy okazji zyskasz lepsze samopoczucie. Gdy dopada Cię jesienna chandra trudno jednak o wykrzesanie zapału do wysiłku poza domem, podczas którego aura zdecydowanie nie sprzyja. Rozwiązanie jest proste – aby nie zaniechać formy zacznij wykonywać treningi w domu korzystając z […]

Buty na bieżnię

Kompletny przewodnik po butach na bieżnię: od wyboru do treningu

Buty na bieżnię to kluczowy element wyposażenia każdego biegacza, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego. Wybór odpowiedniego obuwia może znacząco wpłynąć na komfort, efektywność treningu oraz minimalizację ryzyka kontuzji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty związane z wyborem butów na bieżnię, ich właściwości oraz modele godne uwagi. Rozumienie znaczenia odpowiednich butów na bieżnięSpis treściRozumienie znaczenia odpowiednich […]