Jaki plecak do biegania kupić? Poradnik

Plecak do biegania

Chyba każdy choć raz był zmuszony przebiec się z plecakiem na plecach – czy to spóźniając się na lekcje, czy goniąc odjeżdżający autobus. Jak wiadomo, bieganie z tornistrem nie należy do najwygodniejszych, jednak sprawa ma się zupełnie inaczej przy plecakach i kamizelkach biegowych. Zakup, któregokolwiek z nich jest obowiązkowy przy długich trasach. Dowiedz się, jakie cechy musi mieć plecak trailowy i co powinno się w nim znaleźć.

Czym charakteryzuje się plecak biegowy?

Dobry plecak biegowy powinien przede wszystkim być maksymalnie przylegający do ciała. Każdy ruch ciała nawet podczas truchtu sprawia, że zwykłe plecaki niekontrolowanie obijają się o plecy. Dobrze dopasowany bagaż niweluje to nieprzyjemne uczucie. Ponadto zarówno plecaki, jak i kamizelki do biegania powinny być wyposażone w specjalne miejsce na bidon, lub bukłak. Wiele z nich ma także specjalną kieszeń przeznaczoną właśnie na wodę. Zwykle połączona jest z rurką, z której w prosty sposób można się napić nawet w trakcie najcięższych podbiegów. Jednak o tym później.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się plecak trailowy? Przede wszystkim swoimi parametrami. Bagaż do biegania musi być lekki, nie za duży, pozostając przy tym dość pojemnym. Na krótsze trasy, czy trening w terenie wystarczy plecak o pojemności około 5 litrów, jednak na długie dystansy (półmaratony, maratony, lub nawet ultramaratony) koniecznie zaopatrz się w co najmniej dwukrotnie pojemniejszy bagaż.

Co powinno zmieścić się w plecaku dla biegacza?

Ze względu na swoje rozmiary, w plecaku dla biegacza powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przede wszystkim pamiętaj o zapasie wody i napoju izotonicznego. Odpowiednie nawadnianie organizmu na długiej trasie jest kluczem do sukcesu! Biegacze często wykorzystują tzw. camelbak do przechowywania wody, natomiast izotonik umieszczają w łatwodostępnym bidonie. Pamiętaj także o batonach bądź żelach energetycznych, które idealnie sprawdzą się w momentach, w których opadniesz z sił.

 Na dłuższe trasy warto także zaopatrzyć się w szereg przekąsek, zarówno tych słodkich, jak i słonych. Mowa tu o bakaliach, czekoladzie, czy owoców – wszystkie te produkty mają na celu wspomóc organizm węglowodanami, białkami oraz cukrami prostymi. Pamiętaj jednak, żeby każdą przekąskę dobrze popić. Sacharydy mogą wyzwalać uczucie suchości w ustach, a także stosunkowo mocno odwadniać organizm.

Zobacz: Spódniczka do biegania – modny dodatek, czy praktyczny element sportowej odzieży?

Poza suplementami i napojami warto także zabrać ze sobą środki pierwszej pomocy takie jak plastry, czy folia termiczna. Na biegi odbywające się pod wieczór lub w nocy, koniecznie spakuj latarkę czołową. Kolejną kwestią, którą dość często porusza się na forach dla biegaczy, jest zabieranie dodatkowej odzieży na dłuższe biegi, czy trasy terenowe. Najczęstszym wyborem jest spakowanie kurtki przeciwwiatrowej lub membranowej. Warto także sprawdzić jakie warunki atmosferyczne będą występować na trasie. Jeśli spodziewasz się deszczu, możesz spakować np. parę skarpetek na zmianę.

Jaki plecak biegowy wybrać?

Do każdego plecaka biegowego można by było wymienić masę argumentów za i przeciw dlatego zwykle zaleca się wybór bagażu, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Plecak przede wszystkim nie powinien być kupowany w ciemno. Jeśli tylko możesz, przymierz interesujący Cię model i sprawdź, czy odpowiednio przylega do Twojego ciała. Poza tym zawsze dobieraj plecak do swoich możliwości biegowych. Jeśli zwykle przebiegasz trasy mierzące 5-10 km, w jego miejscu równie dobrze sprawdzi się sportowa saszetka, lub nawet zwykła „nerka”.

Litraż plecaka musi rosnąć adekwatnie do długości trasy – większość maratończyków wybiera bagaż o pojemności około 10 litrów. Przy wyborze plecaka zwróć również uwagę na oddychalnosć materiałów, z których został wykonany. Każdy chyba wie, jak nieprzyjemne jest bieganie w przepoconej koszulce. Bagaż na plecach może nasilić wytwarzanie przez organizm ciepła i wilgoci, dlatego warto sprawdzić, czy dobrze je przepuszcza.

plecak biegowy

Jakie parametry powinien spełniać plecak do biegania?

Zarówno plecaki, jak i kamizelki biegowe powinny spełniać parę kluczowych wymogów. Przede wszystkim muszą być wręcz idealnie dopasowane i przylegające do ciała. Podczas biegu ciało ciągle porusza się w górę i dół – luźny bagaż będzie przez to podskakiwał i wybijał Cię z rytmu biegowego. Kolejnym ważnym punktem jest waga plecaka. W tym przypadku należy kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Nawet najpojemniejsze bagaże nie powinny ważyć więcej niż pół kilograma. Lekki i przepastny plecak pozwoli Ci spakować więcej przydatnych akcesoriów, bez niepotrzebnego obciążania pleców i barków.

Kolejnym ważnym parametrem, który powinien spełniać plecak, jest wbudowany bukłak, lub chociaż miejsce na niego. Nawadnianie organizmu jest kluczowe podczas biegu, a łatwodostępny camelbak sprawdzi się w tej kwestii najlepiej ze wszystkich dostępnych pojemników. Jeśli plecak nie ma możliwości umieszczenia w nim bukłaku, koniecznie sprawdź liczbę przegródek przeznaczonych na bidony i soft flaski. Pamiętaj, że kieszenie na napoje muszą być także łatwo dostępne – nikt przecież nie chce zatrzymywać się w trakcie biegu, tylko po to, żeby wyjąć butelkę z wodą.

Plecak do biegania z bukłakiem czy bidonami?

Plecak z bukłakiem do biegania, przenośne soft flaski, a może zwykły bidon? Jaki pojemnik na napój najlepiej sprawdza się na trasie? Bez dwóch zdań, camelbak z łatwodostępną rurką to najwygodniejsze rozwiązanie. Żeby się z niego napić, nie musisz nawet zwalniać tempa! Ciągłe sięganie po bidon, czy przyczepiony do paska soft flask, może być po prostu uciążliwe. Jeśli zależy ci przede wszystkim na wygodzie, to plecak biegowy z bukłakiem jest najlepszym wyborem. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe menażki nie sprawdzają się na trasie.

Zobacz: Koszulka do biegania – jaką wybrać?

Zarówno bidony, jak i soft flaski są codziennie używane przez miliony biegaczy. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w kamizelkach biegowych lub plecakach z przednimi kieszeniami. Butelka umieszczona na wysokości klatki piersiowej jest bardzo stabilna i nie przeszkadza podczas biegu. Ponadto, dzięki twardemu materiałowi zewnętrznemu, bidon o wiele lepiej reaguje na warunki atmosferyczne niż miękki soft flask. Właśnie z tego powodu to właśnie ten pojemnik jest najczęstszym wyborem biegaczy w okresie jesienno-zimowym.

Z drugiej strony, elastyczne butelki są zdecydowanie łatwiejsze do transportu od bidonów. Producenci soft flasków często umieszczają na nich klamerki, bądź pętle pozwalające przytwierdzić pojemnik do paska, czy zamka plecaka. Poza mobilnością, największymi atutami elastycznych butelek są ich niska waga. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji soft flask o pojemności 500 ml może ważyć mniej niż 50 gramów! Co więcej, niektóre z miękkich butelek, podobnie do bukłaków camelbak, wyposażone są w rurkę z ustnikiem.

Plecak biegowy czy kamizelka do biegania?

W ciągu ostatnich kilku lat granica pomiędzy plecakiem a kamizelką biegową dość mocno się zatarły. Coraz więcej producentów decyduje się na konstrukcje hybrydowe, łączące ze sobą cechy obu produktów. Przykładowo w plecakach powiększa się kieszenie na pasach naramiennych, a w kamizelkach komory na plecach. Przez te rozwiązania czasem ciężko jest jednogłośnie określić, czym tak w zasadzie jest taka hybryda. Jednocześnie, połączenia tego typu to istna gratka dla wielu biegaczy. Możliwość zabrania w trasę dodatkowej butelki przymocowanej do ramiączka plecaka, czy umieszczenie bukłaka w kieszonce na plecach kamizelki jest nie lada przydatne. Z tego powodu najlepiej wybrać właśnie hybrydę tego typu.

Plecaki biegowe, z roku na rok są po prostu coraz lepsze. Poza ciągłym odciążaniem konstrukcji, czy powiększaniem pojemności, producenci dbają także o rozwój technologii odpowiedzialnych za dopasowanie do sylwetki i przyleganiu do ciała. Jeśli nigdy nie biegałeś z plecakiem, to na co czekasz? Na pewno pozytywnie się zaskoczysz!

Podobne artykuły

Zegarek do biegania – jaki wybrać?

Na rynku co rusz widzę nowe gadżety dla biegaczy. Jedne są bardziej przydatne i funkcjonalne, inne mniej. Nie ma chyba jednak drugiego sprzętu, który budziłby tyle emocji, ile zegarek do biegania. Czy warto go w ogóle kupić? A jeśli tak, na co warto zwrócić uwagę? Zegarek do biegania – czy warto?Spis treściZegarek do biegania – […]

Buty trekkingowe do biegania a bezpieczeństwo: Jakie cechy zwiększają ochronę?

Buty trekkingowe do biegania są niezwykle istotne, gdy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa podczas uprawiania tego sportu. Wybór odpowiedniego obuwia może mieć znaczący wpływ na ochronę naszych stóp, stawów i mięśni. W tym artykule omówimy cechy butów trekkingowych, które zwiększają ochronę podczas biegania w terenie. Dowiesz się, jakie aspekty powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru butów […]