Leki na ból mięśni i stawów dla sportowców – jaki preparat wybrać?

Regularne uprawianie sportu często wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Są one najczęściej wynikiem przeciążenia aparatu ruchu, kontuzji lub urazów. Jakie preparaty na bóle mięśni i stawów są dostępne na polskim rynku? Jak je stosować i kiedy są wskazane?

Przyczyny bólu mięśni i stawów u sportowców

Każdy, kto systematycznie uprawia aktywność fizyczną, doznał bólu w okolicach mięśni i stawów. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim tego typu bóle mogą wystąpić na skutek niepoprawnej techniki wykonywanego ćwiczenia. Przykładowo zaokrąglanie pleców podczas podnoszenia sztangi z podłogi może wywołać ból i uraz mięśni grzbietu. Co więcej, na bóle mięśni i stawów mogą skarżyć się osoby, które pomijają rozgrzewkę w swoim planie treningowym. Nierozgrzane mięśnie są spięte i mało elastyczne, dlatego w trakcie wysiłku mogą być bardziej narażone na uszkodzenia.

Inne częste przyczyny wystąpienia bólu narządu ruchu u sportowców to m.in. wykorzystywanie zbyt dużego obciążenia, ćwiczenie w nieodpowiedniej odzieży, brak regeneracji między ćwiczeniami czy trenowanie w trakcie leczenia kontuzji.

Jakie są dostępne leki na ból mięśni i stawów dla sportowców?

W aptekach wybór leków na bolesność mięśni i stawów jest szeroki. Niektóre z nich są zalecane do stosowania wewnętrznego. W swoim składzie zawierają składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są to:

  • syropy;
  • kapsułki;
  • tabletki twarde;
  • tabletki musujące;
  • saszetki do rozpuszczania.

Inne preparaty natomiast używa się miejscowo. W zależności od rodzaju mogą one zawierać związki łagodzące, znieczulające lub przeciwzapalne. Są one dostępne w kilku formach, takich jak:

  • plaster leczniczy;
  • aerozol lub spray;
  • żel lub maść na stawy;
  • kompres rozgrzewający lub chłodzący.
Zobacz także:  Ból mięśni po treningu – jak z nim walczyć?

Jaki preparat na ból mięśni i stawów wybrać?

Preparaty do stosowania miejscowego warto używać doraźnie przy niewielkich bólach. Mają one za zadanie złagodzić stan zapalny oraz zmniejszyć obrzęki. W przypadku silniejszego i długotrwałego bólu można rozważyć zastosowanie leków doustnych. Należy przy tym pamiętać, iż tego typu objawów nie należy lekceważyć. Jeżeli utrzymują się one przez kilka dni lub przybierają na sile, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Podobne artykuły

Trening siłowy dla biegacza: przewodnik do zwiększenia wydajności i uniknięcia kontuzji

Trening siłowy dla biegacza to kluczowy element kompleksowego przygotowania do biegania, który pozwala zwiększyć wydajność i uniknąć kontuzji. W tym artykule przedstawimy znaczenie treningu siłowego dla biegaczy, rodzaje treningów siłowych, jak przeprowadzić trening siłowy, korzyści i wpływ treningu siłowego na biegacza oraz integrację treningu siłowego z treningiem biegowym. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć […]

Interwały biegowe: Kompletny przewodnik po treningu interwałowym dla biegaczy

Interwały biegowe to popularna metoda treningowa, która polega na naprzemiennym wykonywaniu odcinków biegu o różnym natężeniu. W artykule przedstawimy kompletny przewodnik po treningu interwałowym dla biegaczy, omawiając zasady, planowanie, korzyści oraz wykorzystanie technologii w treningach interwałowych. Zapraszamy do lektury! Czym jest bieganie interwałowe i jakie są jego zasady?Spis treściCzym jest bieganie interwałowe i jakie są […]