Biegi górskie w Polsce z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Dla niektórych biegaczy staje się to także świetną alternatywą na ucieczkę z asfaltowych dróg. Ogromnym plusem biegów górskich jest przebywanie wśród natury, gdzie można się wyciszyć. Na czym polegają dokładnie biegi górskie i jak się do nich przygotować? Jakie istnieją rodzaje biegów górskich? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!
Biegi górskie – dlaczego warto ich spróbować?
Spis treści
Aktywność fizyczna w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna. W dobie internetu, pracy zdalnej i szybkich rozrywek łatwo zapomina się o regularnym ruchu, który jest niezwykle ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które każdy indywidualnie może wybrać dla siebie. Szukając odpowiedniej aktywności, warto wypróbować także biegi górskie. Zamiast wybierać twardy asfalt w betonowej dżungli otoczonej budynkami i głośnymi samochodami, warto zdecydować się na bieg wśród natury, dzięki któremu oczyścisz także umysł od natłoku myśli i informacji.
Bieg górski a bieg uliczny
Bieg górski od biegu ulicznego różni się wieloma czynnikami. Przede wszystkim największe znaczenie ma zmiana powierzchni i struktury podłoża. Z twardej i płaskiej drogi w mieście zmienia się na nierówną i pełną naturalnych przeszkód, ale za to miękką nawierzchnię w górach. Istotne znaczenie ma także to, że podczas biegu ulicznego biegnie się z nieodczuwalnym nachyleniem powierzchni ziemi lub jego brakiem. W biegach górskich natomiast pochylenie jest znacznie odczuwalne, dlatego też zupełnie inaczej biega się w taki sposób niż po wyrównanej powierzchni.
W Polsce przyjmuje się, że „Biegiem górskim jest bieg, którego suma przewyższeń stanowi nie mniej niż 5% w stosunku do długości dystansu, a w przypadku biegu długiego (od półmaratonu wzwyż) nie mniej niż 3%”. Nowym wyzwaniem jest także nauka zbiegania z gór w bezpieczny i odpowiedzialny sposób, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy nauce biegania w górach.
Zobacz także: Biegi przełajowe – jak się przygotować do biegów w terenie?
Rodzaje biegów górskich?
W zależności od preferencji i możliwości można wybrać jeden z trzech rodzajów biegów górskich. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do każdego z nich, aby podczas większego wysiłku nie doszło do kontuzji. Czym różnią się poszczególne rodzaje biegów górskich? Jaka jest ich charakterystyka?
Bieg anglosaski
Ten typ biegu prowadzi trasa w górach o kształcie sinusoidalnym. Oznacza to, że ścieżka jest na zmianę w górę i dół, co na długiej trasie jest bardzo wymagającym wyzwaniem. Aby rozpocząć swoją przygodę z biegiem anglosaskim, trzeba odpowiednio wyćwiczyć technikę zbiegania, aby nie doprowadzić do niechcianych kontuzji. Bieg anglosaski przypomina także bieg przełajowy, gdzie zawodnicy muszą zmierzyć się z naturalnymi przeszkodami w górach, na łące lub w lesie.
Bieg alpejski
Bieg alpejski różni się od biegu anglosaskiego kształtem trasy, która prowadzi głównie pod górę. Nie trzeba zatem po drodze martwić się o technikę zbiegania. Jednak każdy, kto choć raz w życiu biegał pod górę, wie, że jest to bardzo wymagające wyzwanie. Nawet w przypadku gór o małym nachyleniu, po czasie trasa staje się bardzo męcząca i każde wzniesienie jest odczuwalne. Trzeba zatem wyćwiczyć swoją kondycję, aby uodpornić się na tego typu bieg.
Jeśli planujesz spędzić wakacje w Albanii to warto wybrać się na bieganie w Góry Północnoalbańskie, zwane także Alpet Shqiptare (Alpami Albańskimi).
Skyrunning
Skyrunning to rodzaj biegów wysokogórskich o ekstremalnym zacięciu, dla tych którzy kochają adrenalinę. Polega na wbieganiu po górze na 2000 m.n.p.m. przy 30% nachyleniu, dodatkowo biegaczy czeka także wspinaczka na poziomie trudności II i niekiedy III stopnia. Skyrunning dzieli się na kilka osobnych kategorii biegów górskich takich jak:
- Vertical – trasa na 5 km o przewyższeniu 1000 m. Charakteryzuje się mocnym podbiegiem i brakiem zbiegu.
- Ultra – trasa z przewyższającą ilością wzniesień (min. 5%) o długości ponad 50 km.
- Extreme – trasa o dystansie ok. 50 km z elementami wspinaczki II i III stopnia.
- Sky – trasa na dystans 20-30 km na wysokości 2000-4000 m n.p.m. z przewyższeniem od 2000 m.
Skyrunning to dyscyplina sportowa, która zyskała wielu zwolenników na całym świecie. Co roku w wielu krajach organizowane są różne imprezy skyrunningowe, w których biorą udział zapaleni biegacze, którzy doceniają piękno przyrody, adrenalinę i nowe wyzwania. Skyrunning zarządzany jest przez ISF (International Skyrunning Federation). W skyrunningu wzięło udział już 50 000 uczestników z 65 krajów.
Zobacz także: Bieganie – efekty regularnej aktywności fizycznej. Czy w ten sposób można schudnąć?
Jak rozpocząć przygodę z biegami górskimi?
Biegi górskie mają wiele pozytywów, które zachęcają do spróbowania tego sportu. Bycie wśród pięknej natury, adrenalina i wiele rodzajów dyscypliny, które każdy może wybrać według własnych preferencji. Warto pamiętać o odpowiednich butach i odzieży oddychającej, która wspomaga ciało podczas wysiłku. Jednak od czego zacząć przygotowania do tego sportu, aby nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo?
Kiedy chcesz się podjąć nowej dyscypliny sportowej, warto najpierw przebadać się u lekarza, aby nie doszło do żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak wiesz, że nic Ci nie dolega i możesz pozwolić sobie na wysiłek fizyczny, to warto zacząć po kolei. Przede wszystkim należy pamiętać o rozpoczęciu biegania i powolnym wdrażaniu coraz dłuższych tras biegowych. Jednak na początek najlepiej, aby odbywało się to po asfaltowym terenie, by oswoić się z taką formą sportu. W późniejszym etapie można treningi przenieść na leśną lub górską ścieżkę.
Wprowadź także ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe dla poprawienia swojej kondycji. Obecnie istnieje wiele poradników i tutoriali na każdy rodzaj ćwiczeń. Przy biegach górskich warto skupić się na tych dwóch, aby mieć dużo siły, odpowiednią kondycję i duży zakres ruchu, by nie doprowadzić do kontuzji.
Poza samymi treningami ważna jest także odpowiednia dieta, która wspomoże układ odpornościowy i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Istotne jest, aby ograniczyć ciężkostrawne potrawy i regularnie spożywać zbilansowane posiłki bogate w naturalne składniki odżywcze. Najważniejszą kwestią jest jednak codzienne picie wody zarówno w ciągu dnia, jak i podczas treningów, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Przyjmuje się, że każdy dorosły powinien przynajmniej pić 2-3 litry wody dziennie, czyli ok. 8-10 szklanek.
Zobacz także: Jak biegać, żeby schudnąć? Jak spalić nadmierny tłuszcz?
Biegi górskie w Polsce – kalendarz biegów
W Polsce co roku organizowane są duże imprezy związane z biegami górskimi. Maratony są przeznaczone dla grup na różnych poziomach zaawansowania. Przedstawiamy zestawienie 5 najtrudniejszych z nich jakie odbędą się w 2022 roku!
- Sudecka 100 to najstarszy Ultramaraton w Polsce. Od 24 do 25 czerwca br. odbędzie się 33 edycja biegów w miejscowości Boguszów-Gorce.
- Bieg Rzeźnika – W tym roku w dniach od 15 do 18 czerwca odbędzie VIII Festiwal Biegu Rzeźnika w Cisnej.
- Piekło Czantorii – bieg będzie miał miejsce 25 listopada w miejscowości Ustroń-Polana.
- Supermaraton Gór Stołowych – odbędzie w dniach 24-26 czerwca w Karłowie.
- 240 Bieg 7 Szczytów – 14 lipca w miejscowości Lądek-Zdrój.
Bieg górski to ekscytujący i pełne wrażeń sport, który stawia przed zawodnikami wiele wyzwań, a każde dotarcie do mety sprawia wiele satysfakcji.
Warto próbować nowych dyscyplin sportowych, aby przekonać się, co jest najlepsze dla indywidualnych potrzeb każdej osoby. Chcesz zacząć swoją przygodę z biegiem górskim? A może już masz doświadczenie z którymś rodzajem biegu? Daj znać w komentarzu, co myślisz o biegach górskich!