Bieganie pomaga rzucić palenie

bieganie pomaga rzucic palenie

Z problemem palenia zmaga się wielu z nas. Jedni to lubią, drudzy są już na etapie uzależnienia, a kolejna grupa robi to, by pokazać światu, iż nie są “gorsi”. Jak wiadomo paczka papierosów kosztuje nie mało. Odkładając pieniądze zaoszczędzone przy rzuceniu palenia moglibyśmy sprawić sobie niejeden kosztowny prezent. Więc czemu nie można by tego zamienić na coś co pozytywnie wpłynie na wiele naszych aspektów życiowych?

Zacznijmy od garści statystyk dotyczących problemu papierosów

Sprawdzałem statystyki i doszedłem do informacji, że więcej pali mężczyzn niż kobiet. Papierosy ogółem pali jedna czwarta dorosłych Polaków – co piąty regularnie. Najczęściej palą ludzie w wieku 45 – 64 lata. Plusem dla mnie jest to, iż odsetek palących obecnie jest najniższy. Trzymam za was kciuki. Jesteście na dobrej drodze zmiany życia na lepsze – zdrowsze.

Jak palenie wpływa na formę fizyczną?

Zadziwiają mnie ludzie regularnie trenujący na siłowni, a w przerwach wychodzący na “szybkiego papieroska”. Na ich miejscu zrezygnowałbym z palenia na rzecz lepszej kondycji. Ich ciężki oddech i kondycja mówią same za siebie. Przyjrzałem się temu dokładniej. Papieros nie zabija stresu, czym niektórzy tłumaczą swoją używkę, zabija go aktywność fizyczna. Trenują, wykonują ćwiczenia, a palenie obniża korzyści z ich pracy. Tracą niepotrzebnie czas i pieniądze.

Nikotyna podwyższa ciśnienie tętnicze, nasze serce zaczyna szybciej bić i dochodzi di porażenia naszego układu nerwowego. Po dłuższych latach można odczuwać światłowstręt i zmęczenie. Szkodliwy dym dym niszczy wasze mięśnie, które potrzebują odpowiednich substancji di regeneracji oraz wzrostu. Więc moim zdaniem warto zamienić palenie na aktywność fizyczną, np.: bieganie.

Czym zastąpić papierosy? Bieganiem!

Z doświadczenia wiem, że bieganie pomaga mi w wielu stresujących zdarzeniach w moim życiu. Nie zrobi tego “fajka” tylko właśnie te przebiegnięte kilometry pozwalają mi zapomnieć w korzystny dla mnie sposób. Zdrowo! W świecie panuje błędne przekonanie, że dzięki paleniu nie tyjemy. Ja znam wiele osób, które palą, a ważą znacznie więcej ode mnie i jednak tyją. Co jak nie bieganie pozwoli nam utrzymać piękną sylwetkę i zdrowe ciało? Wyrobi mięśnie, pozwoli utrzymać zdrową cerę i “lekki oddech”.

Palenie a bieganie

Moją dobrą radą, jako biegacza jest dla was zamiana palenia na bieganie. Nie można tego połączyć. Jeśli chcecie na poważnie wziąć się za bieganie i osiągać coraz lepsze wyniki musicie zrezygnować z tej używki. Nie wpłynie ona korzystnie na przebieg waszej kariery. Nie ma osób palących i wygrywających maratony. Rzucicie palenie, a zobaczycie diametralną różnicę w waszej wydolności. Po długotrwałym paleniu organizm potrzebuje co najmniej roku na oczyszczenie. Podarujcie mu ten prezent i zamieńcie zło na dobro. Nie chciałbym osiągać tylko przyzwoitych wyników w bieganiu, chciałbym być tym najlepszym. Jak powiedział pewien znany człowiek – bieganie i palenie można porównać do biegania z przywiązaną oponą. Popieram jego wypowiedź. Przy szybkim, intensywnym bieganiu – paląc możemy dostać nawet zawału.

Z własnego doświadczenia polecam wam jednak wybrać bieganie.

Podobne artykuły

Bieganie z psem – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób decyduje się na bieganie z psem. Jest to bardzo ciekawa forma aktywności fizycznej. Bieganie ma wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, a dodatkowa obecność pupila może bardzo umilić ten czas. Jednak, aby bieganie z psem było efektowne i bezpieczne, warto dobrze się przygotować i pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Bieganie z pupilem […]

Brain food, czyli dieta najlepsza dla mózgu

Każdy z nas pragnie, by jego mózg funkcjonował na najwyższych obrotach przez lata. Niestety jednak obecnie bardzo zauważalne są problemy starszych osób związane z zanikami pamięci. Mnóstwo ludzi cierpi na demencję. Czy mamy zatem jakiś realny wpływ na to, by poprawić kondycję naszego mózgu i sprawić, że będzie on służył nam przez długi czas? Co […]