Bieganie z psem – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób decyduje się na bieganie z psem. Jest to bardzo ciekawa forma aktywności fizycznej. Bieganie ma wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, a dodatkowa obecność pupila może bardzo umilić ten czas. Jednak, aby bieganie z psem było efektowne i bezpieczne, warto dobrze się przygotować i pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach.

Bieganie z pupilem – dlaczego warto?

Bieganie z psem wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim sport ten ma bardzo duży wpływ na zdrowie zarówno dla człowieka jak i jego pupila. Jest to doskonały sposób na uzyskanie odpowiedniej masy ciała i wyrzeźbienie doskonałej sylwetki. Bieganie dobrze wpływa także na stawy. Kolejną zaletą jest złapanie dobrego kontaktu z psem. Nie jest to aktywność, która bardzo obciąża, ani nie jest nudna. Spokojne bieganie pozwala poćwiczyć z pupilem i popracować nad wspólnymi relacjami. Bieganie pozwala także pozbyć się stresu. Wiele psiaków jest nadpobudliwych i zdenerwowanych. Często szczekają, nie potrafią znaleźć sobie odpowiedniego miejsca, czy gonią za własnym ogonem. Bieganie może znacznie poprawić ten stan. Nie wiąże się on z żadną presją, jest tez na tyle długi, że można w jego trakcie rozwiązać wiele problemów.

Najlepsze rady psów do joggingu

Warto zaznaczyć, że nie każda rasa psów nadaje się do biegania. Mimo, że można powiedzieć, że niemal każdy pupil lubi biegać i potrzebuje takiej aktywności, niektóre z nich do sportowców zdecydowanie nie należą. Specjaliści wyznaczają 10 ras psów, które najlepiej się nadają dla biegacz, są to:

  • Greyster,
  • Husky,
  • Chart,
  • Alaskan malamut,
  • Wyżeł,
  • Border collie,
  • Doberman,
  • Owczarek niemiecki,
  • Jack russell terrier,
  • Springer spaniel angielski.

Właściciele powyższych czworonogów z powodzeniem mogą się zdecydować na codzienne bieganie ze swoim psiakiem. Taka aktywność z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla właściciela i psa i przyniesie wiele korzyści.

Jak zacząć biegać z psem?

Aby zacząć biegać z psem przede wszystkim trzeba zadbać o sprawdzenie stanu zdrowia zarówno psa jak i jego właściciela. Warto sprawdzić, czy nie istnieją żadne wyraźne przeciwwskazania do podjęcia takiej aktywności. Pies musi być zdrowi i dorosły. Nie powinno się biegać ze szczeniakami. Ponadto warto zakupić odpowiednią, wygodną smycz i szelki. Pies powinien mieć jak najbardziej wygodne warunki. Można zastosować przypięcie do pasa biodrowego za pomocą specjalnej taśmy. Pies najpierw powinien się oswoić z nowym sprzętem w warunkach domowych. Jeżeli zaakceptuje on nowe akcesoria, warto go nagrodzić ulubionym smakołykiem. Następną kwestią jest stopniowanie aktywności. Po wyjściu z domu, warto w pierwszej kolejności zacząć od zwyczajnego spaceru w zwykłym tempie. Pies powinien załatwić swoje potrzeby, rozgrzać się, a dopiero potem dopiero zwiększyć tempo. Po przebiegnięciu danego fragmentu trasy trzeba też pamiętać o odpoczynku, szczególnie kiedy pies sapie i ciężko oddycha. Trasa biegu nie powinna być zbyt długa, szczególnie w gorące dni. Trzeba także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu psa.

Podobne artykuły

Dlaczego warto robić postanowienia noworoczne i jak ich dotrzymywać?

„Nowy rok, nowa ja” – to zdanie, które powtarzam sobie co roku i założę się, że wiele osób ma dokładnie tak samo. Większość stawia sobie postanowienia na nowy rok i pragnie wprowadzić szereg zmian do swojego życia, aby w sylwestra jeszcze przed północą móc powiedzieć, że to był udany rok i udało się wszystko co […]

Nie daj się oszukać: bieganie nie jest przyjemne!

Zdrowy organizm, piękna sylwetka i nienaganna wytrzymałość to coś do czego codziennie dąży tysiące Polaków. Ludzie chcący zmienić swoje życie bardzo często rozpoczynają swoją walkę o zdrowe ciało właśnie z bieganiem. Mimo tysięcy artykuł o zbawiennym wpływie systematycznego joggingu muszę jasno powiedzieć, że bieganie jest… piekielnie trudnym sportem! Co daje bieganie? Każdy z nas wie, […]