Buty do biegania na bieżni – jak wybrać odpowiednie buty na bieżnię?

Buty na bieżnię

Wraz z malejącymi temperaturami na zewnątrz wielu biegaczy postanawia przezimować okres od listopada do marca na bieżni. Wiąże się to nie tylko z komfortem, ale także potrzebą przystosowania stroju i obuwia do zupełnie innego podłoża biegowego. Zastanawiasz się, w czym i jak biegać na bieżni? Dowiedz się, czym kierować się podczas zakupu butów na bieżnie i ciesz się uprawianiem indoorowego sportu.

Buty na bieżnię – czym się kierować?

Buty do biegania na bieżni elektrycznej i mechanicznej różnią się od butów przeznaczonych do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Ze względu na specyfikacje podłoża bieżnik podeszwy będzie delikatniejszy, nieregularne wypustki zapewnią właściwą przyczepność do podłogi. Dodatkowo podeszwa powinna być dosyć płaska, utrzymując palce i pięty w jednym poziomie. Popularnym materiałem, z którego tworzone są podeszwy to amortyzujące pianki.

Dobrym wyborem będą buty lekkie, przewiewne, posiadające siateczkową cholewkę oraz pozwalające oddychać stopom, w ten sposób ograniczając ich potliwość. Na regulacje wilgotności będzie także wpływać materiał całego obuwia, dlatego ważnym jest wybierać produkty najwyższej jakości.

Zobacz także: Bieżnie domowe – jak wybrać dobrze

Buty na bieżnię a buty do biegania w terenie

Dobór odpowiednich butów do biegania na zewnątrz jest zdecydowanie bardziej wymagającym procesem niż dobór obuwia na bieżnię. Zmienność terenu wymaga dobrania zdecydowanie agresywniejszego bieżnika na podeszwie, niż taki jaki jest preferowany w obuwiu na bieżnię. Amortyzacja powinna zostać dobrane z uwzględnieniem wagi biegacza; bieżnia ma mniejszy wpływ na obciążenie mięśni, stawów i ścięgien w nogach, przez co podeszwa musi być elastyczna i nie za ciężka, aby gwarantować większy komfort treningu. Ponadto, każda bieżnia jest miększa od asfaltowego podłoża, stąd nacisk na amortyzacje nie jest aż tak duży.

W obuwiu na bieżnię istotną rolę gra wkładka, której odpowiednie profilowanie wpływa na stabilizacje stopy w bucie, a także niwelowanie nieprawidłowości w ustawieniu stóp podczas biegu (typy nadpronator i supinator).

Zobacz także: Buty do biegania – jak dobrać?

Jak dobrać rozmiar butów do biegania na bieżni?

Często pojawiającym się pytaniem w trakcie poszukiwania obuwia do biegania, jest czy buty do biegania powinny być większe. W trakcie biegu stopa przesuwa się w bucie. Jeśli obuwie zostało dopasowane na styk, w krótkim czasie będziesz mógł zobaczyć wybrzuszenia na miękkich, siateczkowych noskach, a także zauważyć tworzące się na podeszwach Twoich stóp odciski. But dłuższy o około pół centymetra sprawia, że noga, przesuwając się, nie „wypada” z profilowania wkładki, ma miejsce na ruch, przez co cały proces przebiega bez szkód dla Twojego komfortu, a bieganie to przyjemny wysiłek. But większy o niecały centymetr to mniej więcej pół rozmiaru wyżej – jeśli na co dzień nosisz obuwie w rozmiarze 40, do biegania wybierz 40.5.

Życie bez wygodnych, odpowiednio dobranych butów byłoby uciążliwe, powodowałoby dyskomfort i zniechęcało do wychodzenia z domu. To samo tyczy się butów do biegania – dobór odpowiedniego dla Ciebie obuwia, w dodatku wygodnego, zapewniającego komfort i bezpieczeństwo to blisko połowa sukcesu w trakcie biegowych treningów. Znajdź buty do biegania na bieżni i ciesz się każdym treningiem!

Podobne artykuły

Spodnie do biegania – jakie wybrać?

Bieganie stało się bardzo popularne, szczególnie to uprawiane tylko w wersji amatorskiej. Wpływ na to zapewne ma jego cena, ponieważ jest dużo tańsze od innych sportów, jak chociażby jazdy na rowerze. Tak naprawdę potrzebujemy dobrych butów i stroju odpowiedniego do pory roku. Niewiele, jeśli chodzi o domowy budżet w skali roku. Dlaczego warto zainwestować w […]

strój do biegania

Strój do biegania – na co zwrócić uwagę?

Dobrze dobrany do biegania ubiór pozwala jeszcze bardziej zwiększyć przyjemność z treningu. Warto zadbać o to, aby jego elementy były wykonane z odpowiednich materiałów, które pozwolą ci też czuć się wygodnie oraz swobodnie podczas uprawiania sportu. Sprawdź sam, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, kompletując swój strój do biegania! Co jest ważne przy wyborze odzieży […]