Wspierające środowisko po odtruciu alkoholowym – jaką pełni rolę u alkoholika?

Odtrucie alkoholowe stanowi pierwszy etap leczenia uzależnienia od alkoholu. Pozwala uzyskać stan trzeźwości i stwarza podstawę do dalszej walki z nałogiem. By alkoholik po odtruciu zachował abstynencję, powinien zbudować skuteczny system wsparcia. Wspierające środowisko stanowi bowiem niezwykle istotny element leczenia uzależnienia i często to właśnie od niego zależy wynik walki.

Rola wspierającego środowiska po odtruciu alkoholowym 

Po odtruciu alkoholowym uzależniona osoba osiąga stan trzeźwości i jest, przynajmniej w teorii, przygotowana do podjęcia dalszej walki z nałogiem. Choć występujące w trakcie detoksu objawy abstynencyjne zdążyły już ustąpić, alkoholik wciąż może doświadczać licznych nieprzyjemnych skutków odstawienia alkoholu. Nie panuje nad swoimi emocjami, odczuwa smutek oraz lęk. Często towarzyszą mu również apatia, napady agresji i autoagresji oraz stany depresyjne. Wielokrotnie pojawia się także uczucie niedopasowania połączonego z chęcią wycofania się z życia społecznego. Tego typu emocje i postawy mogą prowadzić do nasilenia głodu alkoholowego i powrotu do nałogu, dlatego tak ważne jest otrzymanie wsparcia ze strony otoczenia. 

Rola wsparcia bliskich 

Dla utrzymania trzeźwości niezwykle istotne jest otrzymanie przez alkoholika wsparcia ze strony najbliższych mu osób. Uzależnieni często tracą bowiem szacunek społeczeństwa i trudno jest im powrócić na jego łono nawet po zaprzestaniu picia. Wzmaga to w nich poczucie rezygnacji i wielokrotnie skutkuje złamaniem abstynencji i powrotem do nałogu – w danej sytuacji alkohol wydaje się bowiem jedynym przyjacielem. Rodzina i bliscy alkoholika mogą mu pomóc zburzyć mur, jakim się otoczył, i odzyskać utraconą pewność siebie, która jest niezbędna do podjęcia skutecznej walki z uzależnieniem. 

Jakie są sposoby na znalezienie wsparcia w utrzymaniu trzeźwości? 

Pomoc rodziny i bliskich jest niezwykle istotna dla zachowania abstynencji, rzadko kiedy jest jednak wystarczająca. Alkoholik powinien więc znaleźć dodatkowe wsparcie w utrzymaniu trzeźwości. Najlepiej w tym celu skorzystać z oferty profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień oraz uczestniczyć w spotkaniach grup samopomocowych. 

Skorzystanie z oferty profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień

Ośrodki leczenia uzależnień pomagają w przeprowadzeniu odwyku alkoholowego w kontrolowanych warunkach. Poddanie się takiej terapii umożliwia całkowite skupienie się na celu, jakim jest zachowanie abstynencji, co daje większe szanse na sukces. W czasie pobytu w ośrodku alkoholik objęty jest opieką lekarzy, psychiatrów, psychologów i terapeutów, specjalizujących się w leczeniu uzależnień. Dodatkowym wsparciem w zachowaniu trzeźwości mogą być rozmowy przeprowadzone w czasie sesji terapeutycznych zarówno indywidualnych, jak i grupowych, a także dodatkowe aktywności organizowane w celu poprawy kondycji psychicznej i fizycznej zmagających się z nałogiem osób. 

W Ośrodku Leczenia Uzależnień “Przebudzenie” można poddać się odtruciu alkoholowemu we Wrocławiu i rozpocząć terapię. 

Uczestniczenie w spotkaniach grup samopomocowych

Wspierającym środowiskiem po odtruciu alkoholowym, które sprzyja zachowaniu abstynencji, są spotkania grup samopomocowych, między innymi Anonimowych Alkoholików. Umożliwiają one dzielenie się swoimi przemyśleniami i przeżyciami z osobami doświadczającymi podobnych problemów. Daje to alkoholikowi poczucie zrozumienia i sprawia, że nie czuje się osamotniony w swojej walce. 

Po odtruciu alkoholowym warto również pozostawać w kontakcie z zachowującymi abstynencję zaprzyjaźnionymi osobami. Wskazane jest ponadto zapisanie numerów kontaktowych do specjalistycznych poradni dla uzależnionych, z których można skorzystać w sytuacji kryzysowej, gdy trzeźwość zostaje zagrożona.

Uczestnictwo w grupach wsparcia

Samopomocowe grupy wsparcia mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty. Stwarzają bezpieczną przestrzeń do dzielenia się swoimi problemami i doświadczeniami, zachęcają do słuchania zwierzeń innych i uczą zrozumienia oraz akceptacji. Dzięki nim można nawiązać kontakty społeczne z osobami o podobnych trudnościach, co sprzyja ponownemu otwieraniu się na relacje międzyludzkie. Do korzyści wynikających z uczestnictwa w grupach samopomocowych należą więc przede wszystkim:

  • uzyskanie wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami, 
  • możliwość poddania analizie swoich dotychczasowych schematów działania, 
  • spojrzenie na swoje problemy z innej perspektywy, 
  • zaspokojenie potrzeby akceptacji i zrozumienia ze strony innych. 

Grupy wsparcia stanowią również źródło pożytecznych informacji, które mogą pomóc w chwilach zwątpienia i sprzyjają zachowaniu abstynencji.   

Podobne artykuły

biegi przełajowe

Biegi przełajowe – jak się przygotować do biegów w terenie?

Biegi przełajowe to idealna forma sportu dla osób, które cenią sobie bogactwo przyrody oraz wyzwania, jakie ona stawia na trasie. Możliwość wyboru trasy, jej różnorodność i co najważniejsze poziomu trudności – czyni bieg przełajowy coraz bardziej popularną formą sportu. Prawdziwa gratka dla osób kochających wyzwania i możliwość sprawdzenia się ekstremalnych warunkach. Chcesz się dowiedzieć co […]

biegi górskie

Biegi górskie – sport dla najwytrwalszych. Poradnik

Biegi górskie w Polsce z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Dla niektórych biegaczy staje się to także świetną alternatywą na ucieczkę z asfaltowych dróg. Ogromnym plusem biegów górskich jest przebywanie wśród natury, gdzie można się wyciszyć. Na czym polegają dokładnie biegi górskie i jak się do nich przygotować? Jakie istnieją rodzaje biegów górskich? […]