Słuchawki JABRA SPORT WIRELESS+

Słuchawki Jabra nie były planowanym zakupem. Tak się jednak złożyło, że ponieważ zacząłem trochę biegać i bywać na siłowni świąteczny Mikołaj uznał, że bezprzewodowe słuchawki na siłownię czy do biegania właśnie będą świetnym prezentem.

Jabra Sport Wireless+ są wykorzystywane głównie przez sportowców, w szczególności biegaczy. Osobiście używam ich nie tylko w trakcie biegania, ale równie często towarzyszą mi w trakcie podróży komunikacją miejską. Nie jestem zatem typowym użytkownikiem tego sprzętu i nie do końca jestem „targetem”, no ale…

Co dostajemy w pudełku

Po pierwsze już samo pudełko robi niesamowite wrażenie. Jest ładne, estetyczne, w pięknych czarno-żółtych barwach. Po otwarciu pudełka zauważamy pięknie ułożone w miękkiej gąbce słuchawki oraz:

  • instrukcja obsługi (co naturalne),
  • zestaw gumek, które są rewelacyjnym dodatkiem (o tym za chwilę),
  • opaska na ramię pozwalającą na mocowanie telefonu na ramieniu,
  • oraz kod pozwalający na 3 miesiące darmowego korzystania z aplikacji Endomodo

opakowanie

Gumki i inne dodatki

Skoro już wywołałem gumki, jako genialny w swej prostocie dodatek, to może dwa zdania o nich. Ze słuchawkami dousznymi, dokanałowymi a zwłaszcza zausznymi jest zawsze ten sam problem – każdy z nas ma inne ucho. Nie ma szans aby jeden model pasował wszystkim i u każdego sprawdzał się tak samo dobrze i zwyczajnie pasował do ucha. Ten problem w bardzo prosty sposób rozwiązał producent słuchawek Jabra. Zestaw kilkunastu gumek naprawdę rozwiązuje ten kłopot. Dzięki temu prostemu dodatkowi każdy może dopasować sobie sposób ułożenia słuchawki w uchu wedle własnego uznania.

Jabra_SportWireless_05

Opaska na ramię jest zrobiona tak, że praktycznie każdy smartfon się w niej zmieści. Sam używam dość sporego telefonu z wyświetlaczem 4,7″ i udało się go zmieścić w opasce. Co prawda sam nie używam takich urządzeń, gdyż moje bieganie najczęściej odbywa się w siłowni :). Z tych samych powodów nie korzystam z Endomodo, ale sama aplikacja wedle relacji znajomych bardzo fajna.

Przewód łączący słuchawki ma idealną długość, a jeśli chcesz go skrócić to w zestawie ostajesz specjalny klips, który pozwala to zrobić łatwo i szybko. Ma on jednak jedną wadę – w trakcie biegania lubi się przyklejać do spoconej szyi. Nie jest to bardzo uciążliwe ale jest pewien dyskomfort. Wystarczyłoby opleść jakimś materiałem przewód i myślę, że to by rozwiązało problem.

Komunikacja via Bluetooth

Wracając do samych słuchawek. Urządzenie komunikuje się z „odtwarzaczem” (najczęściej jednak jest to telefon) za pomocą Bluetooth™ 3.0. Nie jest to jeszcze ta najnowsza wersja protokołu, która ponoć zużywa zdecydowanie mniej energii jednak z drugiej strony mało urządzeń jeszcze ma zaimplementowane Bluetooth™ 4.0. Jeśli chodzi o jakość połączenia to nie jest ono idealne. Zdarzają się lekkie zerwania – dosłownie pół sekundowe – przy komunikacji z telefonem znajdującym się w kieszeni spodni. Wystarczy przełożyć go do kurtki i już jest lepiej. Te zerwania występują dość rzadko i nie powodują jakiegoś wyraźnego dyskomfortu jednak od sprzętu za ~300 PLN oczekiwałbym, że w promieniu minimum 2 metrów nie będzie żadnego problemu z połączeniem.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to oczywiście nie można ich nawet porównywać z moimi wspominanymi na początku AKG, ale też trzeba pamiętać, że przeznaczenie tego produktu jest zupełnie inne i pod innym kątem został on zaprojektowany. Dźwięk jest poprawny, odnoszę nawet wrażenie, że basy mogą być lekko podciągnięte, jednak daleko jest do jakiejś super jakości dźwięku. Korzystam z nich często w komunikacji i muszę przyznać, że się sprawdzają nie tylko w trakcie biegania. Niewątpliwie jednak ich mobilność i bezprzewodowość są większymi zaletami niż jakość dźwięku. Dodatkowymi zaletami mogą być wbudowane radio, odporność na deszcz oraz fakt, że świetnie trzymają się w uchu.

Niewątpliwą zaletą jest również wygląd słuchawek. One są po prostu ładne! Widać, że zostały zaprojektowane i wykonane z dbałością o szczegóły jak również o tzw. wrażenie ogólne. Połączenie czerni i żółci sprawia, że słuchawki zyskują swój niepowtarzalny charakter.

Czy warto?

Jeśli biegasz i potrzebujesz słuchawek „do biegania” lub bardzo cenisz sobie brak kabli to będzie to świetny wybór. Natomiast jeśli priorytetem ma być jakość dźwięku a słuchawki będą używane w domu lub biurze to zakup Jabra Sport Wireless jest kompletnie nieuzasadniony. To zdecydowanie są słuchawki dla biegaczy.

Please wait...
Paweł Lipiec Opublikowane przez:

Kiedyś dość intensywnie trenowałem Kung-fu, jednak po dość długiej przerwie trudno było wrócić do treningów. Początkowo bieganie miało być drogą powrotną do sztuk walki, ale już po kilku miesiącach spodobało mi się tak bardzo, że nie zamierzam z biegania rezygnować.